برخی از کاربردهای خمیر نقره ای

در علوم نانو، نانو ذرات نقره به علت ویژگی های خاص خود در تحقیقات مواد نوری، الکترونیک، کاتالیزوری و ضد باکتری مورد استفاده قرار گرفته می گیرند. به همین دلیل در دهه گذشته تحقیقات روی سنتز نانو ذرات نقره به سرعت گسترش یافته است.

به طور کلی، خمیر نقره حاوی ذراتی از اشکال (پوسته پوسته یا کروی) و اندازه های(میکرومتر، ساب میکرون، یا نانومتر) مختلف است.

یک خمیر نقره ای یکنواخت یک سیستم پایدار است که در آن اجزای محلولی در یک حلال وجود داند و هیچ جامد یا ذره ای از این محلول حذف نمی شود.

در سال های اخیر تقاضا برای مدار چاپی انعطاف پذیر(FPC) افزایش یافته است. FPC معمولی با استفاده از مدارهای تشکیل شده از فیلم های پلاستیکی تولید می شود که بر روی آن از یک لایه فویل مسی استفاده می شود.

خمیر رسانای نقره ای برای چاپ روی صفحه ای که برای تشکیل مدار استفاده می شود، از مواد نقره ای در ذرات رسانا استفاده می کند. البته نقره دارای نقایصی است که باعث می شود پدیده مهاجرت یون به راحتی رخ دهد اما باید در نظر داشت که مقاومت بیشتری نسبت به مس و اکسیداسیون آن دارد و از این رو این ماده به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

خمیر نقره ای مورد استفاده در بستر سرامیک از ذرات نقره هدایت شده و شیشه تشکیل شده است و دمای پخت آن حدودا بیش از ۵۰۰ درجه سانتیگراد است. پس از پخت، ذرات رسانا نیز پخته شده و مقاومت در برابر تماس بین ذرات هدایت شده به شدت کاهش می یابد.

یکی از برنامه های کاربردی خمیر نقره ای، در سلول های خورشیدی حساس به رنگ است که اخیرا به عنوان سلول های خورشیدی نسل بعدی مورد استفاده قرار می گیرند. در این صفحات خورشیدی، از یک شیشه ی رسانای شفاف به عنوان الکترود استفاده می شود. از آنجایی که این شیشه مقاومت خاصی دارد، تولید انرژی در بخش های گوناگون هدر رفته ولی مقاومت داخلی باتری افزایش می یابد. برای جلوگیری از این موضوع، تلاش هایی صورت گرفته است تا مدارهای مجتمع به شیشه های رسانای شفاف افزوده شوند تا این هدر رفتن به کمترین میزان خود نیل کند.پاسخی بگذارید