بوتیل گلایکول چیست؟

بوتیل گلایکول مایعی روشن و بی رنگ است که کمی حالت چرب مانند دارد و دارای رایحه ای نسبتا ملایم است. همچنین بوتیل گلایکول با آب و حلال های آلی سازگار بوده و دارای فرمول C6H14O2 می باشد. این محصول بیش از نیم قرن به صورت تجاری مورد تولید قرار گرفته است و در اکثر موارد در صنایع مرتبط با حوزه رنگ استفاده شده است.

Butyl Glycol

بوتیل گلایکول چگونه تولید می شود؟

بوتیل گلیکول با واکنش اتیلن اکسید و بوتانول طبیعی و با استفاده از کاتالیزور تولید می شود. اگر نسبت اتیلن اکسید به بوتانول طبیعی بیشتر از یک باشد، دی اتیلن و متیل اتیلن گلایکول تولید می شود.

تولید جهانی بوتیل گلایکول بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن در سال تخمین زده شده است.

چگونگی ذخیره و توزیع بوتیل گلایکول

بوتیل گلایکول در نگهدارنده های استیل کربنی، استیل ضد زنگ و یا تفلون ذخیره و حمل می شود و می تواند به صورت فله یا بشکه ای جا به جا شود. این ماده دارای وزن مخصوص ۰.۹ و نقطه اشتعال ۶۰ درجه سانتی گراد (در ظرف در بسته) است و به عنوان یک ماده مضر برای سلامتی طبقه بندی می شود، اما حمل و نقل و جابجایی آن با هیچ یک از روش های معمول خطرناک نیست.

کاربرد بوتیل گلایکول به چه صورت است؟

بوتیل گلایکول در صنعت رنگ بیشترین استفاده را داراست که تقریبا ۷۵ درصد از کل بوتیل گلایکول تولید شده را مصرف می کند. این به این دلیل است که بوتیل گلایکول حلالی نسبتا پایدار است و بنابراین می تواند زمان خشک شدن پوشش ها را افزایش داده و روان بودن آن ها را بهبود بخشد.

کاربردهای دیگر این ماده شامل استفاده به عنوان حلال در جوهر چاپ و رنگ های نساجی و به عنوان جزیی از مایعات هیدرولیک می شوند. همچنین در حفاری و برش روغن و محصولات مشتق شده از نفت نیز می توان این ماده را یافت.

بوتیل گلایکول همچنین ماده ای است که به عنوان یک ماده اولیه در تولید استات بوتیل گلایکول استفاده می شود که خود یک حلال عالی است. همچنین بوتیل گلایکول ماده اولیه تولید پلاستیک های با واکنش آنیدرید فتالیک نیز می باشد.

بوتیل گلایکول همچنین چیزی است که دائماً در اکثر خانوارها مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا در بسیاری از محصولات تمیز کننده خانگی نیز استفاده می شود. این ماده قدرت تمیز کنندگی بسیار خوبی را برای مواد تمیز کننده خانگی به ارمغان می آورد و بوی خاصی را نیز به همراه دارد که اکثر مردم دانسته یا ندانسته با آن آشنایی دارند. همچنین در برخی از پاک کننده های صنعتی و تجاری نیز بوتیل گلایکول نقش مشابهی را ایفا می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا تهیه این محصول همین حالا با ما تماس بگیرید.پاسخی بگذارید