تفاوت پیگمنت و رنگ

مردم همیشه در مورد رنگی که در لوازم آرایشی استفاده می شود سوالاتی در ذهن دارند. رنگ های آرایشی از نظر نوع کاربرد به دو دسته رنگ ها و پیگمنت ها تقسیم می شوند. درک تفاوت بین رنگ و پیگمنت های لوازم آرایشی به تولید کنندگان لوازم آرایشی برای انتخاب رنگ مناسب کمک می کند.

فرایند رنگ آمیزی پیگمنت ها و رنگ های آرایشی از چه نظر متفاوت است؟

  • فرآیند رنگ کردن شامل واکنش های شیمیایی و فیزیکی است. پیگمنت ها ذرات رنگی هستند که جهت اتصال به سطح مواد رنگی نیاز به یک عامل اتصال دهنده دارند.
  • رنگ ها به نسبت پیگمنت ها دارای مولکول های به مراتب کوچکتری هستند.
  • رنگ ها در آب و برخی از انواع حلال ها مانند روغن، الکل، گلیسیرین و غیره حل می شوند. در حالی که پیگمنت ها در آب و بسیاری از حلال های دیگر غیر قابل حل هستند.
  • داشتن مطالعات مولکولی در انتخاب رنگ ها امری ضروری است در حالی که در پیگمنت ها اینگونه نیست. بلکه ساختار بلوری، خواص ذرات، سطح و جذب، نوع اتصال دهنده و نوع کاربرد مواردی هستنند که در انتخاب یک پیگمنت می بایست در نظر گرفته شوند. مقدار پیگمنت مورد استفاده نیز موردی است که باعث ایجاد تفاوت در محصولات می شود.

واقعیت های کلیدی درباره رنگ ها

  • رنگ ها می توانند رنگ های آلی یا مصنوعی باشند. رنگ های آلی از منابع طبیعی به دست می آیند.
  • رنگ های روشن را می توان از طریق رنگ ها بدست آورد.
  • رنگ ها بهتر نور را بازتاب می دهند.
  •  رنگ های خاصی وجود دارند که می توانند خاصیت هایی مانند مقاومت در برابر حرارت، UV، آّب و هوا و غیره را داشته باشند.

واقعیت های کلیدی درباره پیگمنت های آرایشی

• پیگمنت های آرایشی به پیگمنت های ارگانیک و پیگمنت های غیر ارگانیک تقسیم می شوند. پیگمنت های ارگانیک سه نوع هستند که عبارتند از: لیک ها، تونر ها و پیگمنت های خالص. در پیگمنت های ارگانیک از انواع شیمیایی مختلف مانند دی اکسید کروم، اکسید آهن، اوره و غیره استفاده می شود.

• پیگمنت های آلی یا ارگانیک دارای قدرت رنگی بالایی هستند، در حالی که رنگ های غیر ارگانیک دارای قدرت رنگ ضعیف تری هستند.

• از طریق پیگمنت های ارگانیک می توان سایه های روشن تری را در مقایسه با سایه های تیره پیگمنت های غیر ارگانیک به دست آورد.

به طور کلی رنگ ها برای ساخت رنگ مو، رژ لب و غیره استفاده می شوند. برای سایه های پر زرق و برق تر به ناخن های رنگی، برنز کردن، پودر صورت و غیره بیشتر از پیگمنت هایی مانند اکسید استفاده می شود. در موارد خاص، ممکن است پیگمنت ها و رنگ ها برای کاربردهای خاص با یکدیگر ترکیب شوند. رنگ ها و پیگمنت هایی که برای استفاده بدن هستند باید تاییدیه و مجوزهایی بگیرند که در مناطق مختلف می توانند متفاوت باشند. تولید کنندگان رنگ ها و پیگمنت ها برای اطمینان از تولید رنگ های مناسب آزمایشات زیادی را انجام می دهند تا به استانداردهای بین المللی دست پیدا کنند.

رنگ های طبیعی که از منابع طبیعی بدست می آیند در بیشتر مناطق دنیا نیازی به کسب مجوز و گواهینامه تایید اعتبار ندارند. تولید کنندگان رنگ و تولید کنندگان پیگمنت از این گواهینامه ها و قوانین مربوط به رنگ های مورد استفاده در صنعت زیبایی که در نقاط مختلف جهان وجود دارند، آگاه هستند.

شرکت بازرگانی گل پخش که مالک برندهای بین المللی GP Chemical و DCC می باشد، نماینده چندین کمپانی معتبر خارجی بوده و وارد کننده مستقیم محصولات مورد نیاز در زمینه تولید رنگ، رزین، چسب و پلاستیک می باشد و همواره آماده همکاری با مشتریان محترم و عزیز می باشد.۱ دیدگاه

پاسخی بگذارید