متیلن کلراید، کاربردها و نکات ایمنی

این مقاله به بررسی متین کلراید می پردازد که یکی از محصولات شرکت بازرگانی گل پخش است. در این مقاله می توانید مزایا و معایب و کاربرد متیلن کلراید را بخوانید تا اطلاعات بیشتری در مورد این محصول به دست بیاورید.

کاربرد و استفاده خانگی

متیلن کلراید یک حلال بوده که در رنگ آمیزی کاربرد داشته و لایه بردار است و برای حذف پوشش های رنگی قبلی یا لاک، از سطوح مختلف استفاده می شود.

استفاده صنعتی / استفاده در کارخانه ها

متیلن کلراید در صنایع عمدتاً به عنوان رقیق کننده رنگ، داروسازی و فرآوری حلال ها مورد استفاده قرار می گیرد. متیلن کلراید همچنین در صنایع زیر کاربرد داشته و استفاده می شود:

تولید مواد غذایی و آشامیدنی

متیلن کلراید به عنوان یک افزودنی حلال در صنایع تولید مواد غذایی و نوشیدنی استفاده می شود. به عنوان مثال، متیلن کلراید را می توان برای حذف کافئین از دانه های قهوه و برگ چای و برای ساخت قهوه و چای بدون کافئین استفاده کرد. متیلن کلراید همچنین در فرآوری ادویه جات و ترشی جات استفاده می شود. البته کاربردهای دیگری نیز در این زمینه دارد، مثلا در نوشیدنی های الکلی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

صنعت حمل و نقل

متیلن کلراید می تواند برای پاکسازی سطوح و قطعات فلزی مانند اجزای هواپیما و راه آهن و تجهیزات استفاده شود. محصولات روان کننده و روغنی استفاده شده در محصولات خودرویی نمونه دیگری از کاربرد متیلن کلراید در صنعتت حمل و نقل هستند. به عنوان مثال قطعات فلزی یک واشر جدید، ممکن است حاوی متیلن کلراید باشند. متخصصان خودرو از بخار متیلن کلراید برای پاکسازی روغن و گریس از قطعات خودرو، موتورهای دیزل و قطعات هواپیما و فضاپیما استفاده می کنند.

کاربردهای پزشکی

در آزمایشگاه ها، متیلن کلراید برای استخراج مواد شیمیایی از گیاهان یا مواد غذایی برای داروهایی مانند استروئید، آنتی بیوتیک و ویتامین استفاده می شود. تجهیزات پزشکی را می توان به سرعت و با کارآیی با پاک کننده های کلرید متیلن تمیز کرد بدون اینکه باعث خوردگی و یا آسیب رسیدن به قطعات حساس به حرارت شود.

سایر کاربردهای صنعتی

متیلن کلراید همچنین در تولید فیلم های عکاسی، الیاف مصنوعی، چسب، جوهر و تخته مدار چاپی استفاده می شود.

نکات ایمنی

اداره ایمنی و بهداشت حرفه ای ایالات متحده (OSHA) متیلن کلراید را در کاربردهای صنعتی نظارت کرده و بررسی می نماید. کاربران باید از الزامات OSHA مربوط به حفاظت کارکنان، از جمله حفظ تهویه مناسب و استفاده از تسویه کننده هوا و سایر ابزارهای ایمنی، پیروی کنند.

هنگامی که متیلن کلراید در فرآیند تولید مواد غذائی و نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرد، اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) استانداردهایی را مشخص می کند که میزان مواد شیمیایی را که می تواند در محصولات غذایی باقی وجود داشته باشد را تعیین می کند.

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA)خلاصه ای از خطرات متیلن کلرید را ارائه کرده است. حوادث مسمومیت متیلن کلراید در طی عملیات تمیزکاری و حمام نشان داده است که قرار گرفتن در معرض استنشاق این ماده در سطوح بسیار بالا می تواند برای انسان ها کشنده باشد. در صورت کار با متیلن کلراید، همیشه دستورالعمل های محصول یا برچسب های آن را دنبال کنید.

در شرایط غیر صنعتی، افراد ممکن است در معرض متیلن کلراید قرار بگیرند، در صورتی که در هوای آلوده در یک فضای محصور و بدون تهویه مناسب نفس بکشند؛ برای مثال، در هنگام عملیات تمیز کردن رنگ با استفاده از متیلن کلراید در یک فضای بسته کوچک، می تواند منجر به قرار گرفتن در معرض متیلن کلراید شود. تنفس مقادیر زیاد متیلن کلراید، می تواند موجب شود فرد دچار احساسی ناخوشایند یا سرگیجه شود. متیلن کلراید در سطوح بسیار بالا می تواند موجب خفگی شود. همچنین قرار گرفتن در معرض متیلن کلراید می تواند باعث سوختگی یا قرمز شدن پوست شود.

استفاده از متیلن کلراید برای هر کاربردی توصیه نمی شود مگر در محلی که قابل استفاده باشد مانند محل کار و دیگر فضاهایی که الزامات قانونی و محیط زیستی را برآورده کند.

سوالات رایج در مورد متیلن کلراید

متیلن کلراید چگونه با استانداردها ایمینی مطابق می شود؟

EPA برای اینکه وارد عمل شود نیازمند این هست که انتشار ۱۰۰۰ پوند متیلن کلراید یا بیشتر از آن به دولت فدرال گزارش شود. EPA همچنین دستورالعمل هایی در مورد چگونگی مصرف متیلن کلراید برای یک فرد در یک بازه زمانی خاص دارد تا فرد در معرض خطر قرار نگیرد. OSHA حد مجاز متیلن کلراید را برای کارگران تعیین کرده است. در مواد غذایی مانند ادویه، آبجو و قهوه و چای بدون کافئین، FDA محدودیت هایی را برای مقادیر متیلن کلرایدی ایجاد می کند که می تواند در یک محصول وجود داشته باشد.

کمیسیون ایمنی مصرفی (CPSC) ایجاب می کند که تحت قوانین مواد خطرناک فدرال (FHSA)، برچسب زدن روی محصولات حاوی متیلن کلراید نیز ضروری باشد.

متیلن کلراید در سال ۲۰۱۴ به عنوان یکی از موارد برنامه ایمن محصولات مصرفی ایالات متحده، به لیست محصولات دارای اولویت کنترل مواد مخدر کالیفرنیا اضافه شد. این برنامه به منظور حرکت به سمت ارزیابی مواد شیمیایی خاص و جایگزینی آن ها با مواد شیمیایی “ایمن” در محصولات مصرفی ایجاد شده است.پاسخی بگذارید